Savunma Sanayi Test Çözümleri
Traktör Motoru Test
Kalibrasyon Yaptırmak İstiyorum
Arrow
Arrow
Shadow
Slider
Eski Dinamometremi Yenilemek İstiyorum
Yeni Elektronik Motorları Nasıl Test Ederim?
Kurulumu Tamamlamadan Gittiler mi ?? !!
Arrow
Arrow
Shadow
Slider
Milliyet Gazetesi 27.04.2018
Milliyet Gazetesi 27.04.2018

GALEN Teknoloji: Dönen Makinaların Testleri için, Türkiye’deki Tek Adres

MSI Dergisi – 14 Eylül 2018

GALEN Teknoloji, Türkiye’nin, yerli sulu dinamometre ve test sistemleri imalatçısı pozisyonundadır.

Firmamız:

  • Dönen makinaların; yük altında, takip edilebilir ve tekrarlanabilir laboratuvar şartlarında performans testlerini yapan tesislerin ve
  • Bu tesislerde kullanılan; dinamometre dâhil tüm şartlandırıcı, ölçüm cihazı, mekanik sistemler, kontrol üniteleri, yazılımlar ve sistemlerin imalatını yapmaktadır.

1989 yılından bugüne kadar, sadece bu iş ile ilgilenmekte olan kurucularımız, 1989 yılından 2007 yılına kadar, temsilcilik ve entegratörlük hizmeti vererek tecrübe biriktirmiştir. Son 6 yıl içerisinde, ilgilendikleri imalat konusu ile yetkinlik kazanarak, sektörden gelen talepler doğrultusunda, %80 ve üzeri yerli katkı payı ile yerli imalata başlamıştır. Bugün, yılda 20’nin üzerinde, anahtar teslimi test tesisi projesi gerçekleştirme kapasitesine sahip olan firmamız, kazancını; Ar-Ge faaliyetleri, ulusal ve uluslararası pazar geliştirme çalışmaları ve kalifiye personel istihdamına aktararak büyümeyi hedeflemiştir.

GALEN Teknoloji, test odalarının mühendisliğini de gerçekleştiriyor.

 

Aktif, pasif, sulu tüm dinamometreler, sarfiyat ölçüm üniteleri, şartlandırıcılar, mekanik ve elektronik sistemler, analizatörler ve yazılım dâhil imalatımız olan tüm ürünler, kendi tasarımımızdır. Özellikle otomotiv ana sanayi firmalarının, güncel ürün geliştirme, sertifikasyon, validasyon ve homologasyon ihtiyaçlarına cevap verebilen; emisyon, NVH ve Ar-Ge test odası benzeri test tesisleri kurulumu ve bu tesislerde kullanılan tüm cihaz ve sistemlerin imalatı, gelişerek devam eden faaliyetlerimizin başında gelmektedir.

Bunlara ek olarak, askeri fabrika ve bakım komutanlıkları ve üniversitelere verilmiş test sistemlerinde kullanılan, tüm eski tip dinamometre ve cihazlarda, önemli iyileştirme ve kalite arttırıcı yenileştirme çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Böylece, eski teknolojiye sahip, düşük kaliteli ürünleri emekli ederek modern ve hassas kontrol yeteneğine sahip, yüksek kaliteli yerli ürünleri müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz.

Yazılım geliştirme, elektronik ve mekanik tasarım ve hassas imalat konularına olan hakimiyetimiz sayesinde, test ve test enstrümanları dışında, ülkemizde, yerli tedariki kısıtlı olan konularda da tasarım ve imalat faaliyetinde bulunmaktayız. Bunların arasında, 6 eksenli robot kol ve savunma sanayisine özel kontrol sistemleri de yer alıyor. Bugünlerde, özellikle savunma sanayisi projelerinde karşımıza çıkan; kritik unsurların bağımsız ve milli seviyede tasarım ve imalatı süreçlerine, anahtar teslimi test sistemleri tedarikçisi statüsüyle hizmet vermenin, gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

GALEN Teknoloji tarafından, MSB Revizyon İşletmesi’ne kurulmuş, ANKA- MC.D serisi Hidrolik Dinamometreli Motor Test Odası.

 

Diğer taraftan, otomotiv ana sanayimizin kritik konularda, “yurt dışı menşeli sistem ve çözüm kullanma” eğilimini, en azından test sistemleri başlığı altında, “yerli tedarik etme” şekline dönüştürme çabası içerisine girdik. Bu kapsamda, ürünlerimizin, öncelikle teknolojisini ve kalitesini arttırdık ve sonrasında, yurt dışı platformlarda bilinir hale gelmesi için; fuarlara, B2B görüşmelere ve benzeri uluslararası pazar geliştirme çalışmalarına başladık. Bu yolla ana sanayimizin ilgisini çekme ümidindeyiz.

Küresel ekonomide bir süredir devam eden ve bir süre daha devam edeceği öngörülen ekonomik daralma süreci ile ülkemizin içinde bulunduğu jeopolitik pozisyon ve güncel süreçlerin birleşmesi sonucu, para birimimiz lira, belirli periyotlarda devalüasyona uğruyor. Bizler için bu ne kadar istenmeyen bir durum gibi gözükse de bizim gibi yurt dışına imalat yapabilme; yetenek, kalite ve iletişim becerisine sahip firmalar için, aslında bir fırsat olabilmektedir. Bir diğer deyişle yurt dışından ülkemize bakıldığında, her devalüasyon sonrası, yerlilik katkı payı yüksek olan ürünlerimizin fiyatı, çoğu zaman %30’ların üzerinde olan devalüasyon oranı kadar ucuzlamakta; ancak kalitesi, bu durumdan etkilenmeden artmaya devam etmektedir. Özellikle işten ayrılan veya emekliliği gelmiş kalifiye personelinin, ülkemiz şartlarının çok çok üzerinde olan emeklilik giderlerini bile karşılamakta güçlük çeken, ekonomik zorluk içerisinde olan veya olacağını öngören birçok Avrupalı entegratör ve imalatçı firma, gerçekleştirdiğimiz girişimler sonucu, ürünlerini, OEM seviyede, bizden tedarik etme yolunu seçmeye başlamışlardır.

ANKA Kontrol Ünitesi

Ülkemizin, güncel global endüstri atılımlarını yakalayabilmesi ve gelecek kurgusunda söz sahibi olabilmesi için, teknolojik ve mühendislik açısından gelmesi gerektiği seviyeyi görmekteyiz. Aşmamız gereken zorlukların bilincindeyiz. Bundan 80 yıl sonra yollarda görülecek araçların ne tür araçlar, güç paketlerinin ne tür yakıt kullanan güç paketleri olacağının konuşulduğu; güncel gelişmelerin analiz edildiği ve buna bağlı olarak geleceğin kurgulandığı toplantılarda, ülkemizin ve firmalarımızın yer alması gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple önemli projelerde, proje sahibinin ve global tedarikçilerin projeye yaklaşımlarını, sundukları ürünleri, gerçekleştirdikleri faaliyetleri ve devam ettikleri Ar-Ge çalışmalarını, yakından takip etmekteyiz. Onlarla her platformda, aynı iletişim becerisine sahip olabilmek ve iş birliği olasılığımızı arttırabilmek için yapmamız gerekenleri belirleyerek, işletme modelimize uyarlamaktayız. Bu felsefe, bizi ve faaliyetlerimizi, güncel bilgi seviyesine yakın bir pozisyonda tutmakta ve pazarda oluşturduğumuz; teknik, ticari ve işletme becerisi güvenini güçlendirmektedir.

Diğer taraftan, sanayisi gelişmiş toplumlarda olup da ülkemizde henüz yerini bulmamış, konumuzla ilgili uygulamaları inceliyor, analiz ediyor ve güncel gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu analizler, bize, ulusal pazarımızda, yakın veya orta vadede oluşacak gelişmeleri öngörmede yardımcı oluyor. Bu analizler sayesinde, bir sonraki iş geliştirme faaliyetimizin ne olacağını belirleyebiliyoruz. Oluşturduğumuz alternatif modelleri, kamu ve üniversitelerdeki ilgilileri ile paylaşıyor ve böylece, iş birliği olasılıkları üretip proje paydaşları topluyoruz. Bu “paylaşımcı iş geliştirme” stratejisi ve faaliyet konumuza olan ilgi, merak ve becerimiz sayesinde, bugüne kadar, tüm iş geliştirme faaliyetlerimizde başarı elde etmiş durumdayız.

GALEN Teknoloji, Motor Yağ Sıcaklığı Özel Şartlandırıcı Ünitesi ile ilgili Ar-Ge faaliyetleri yürütüyor.

 

Test, test enstrümanları ve test mühendisliği konularında elde ettiğimiz; bilgi, birikim, tecrübe ve yeteneğimizi, birçok ulusal kritik projede, özveriyle gayret gösteren saygıdeğer ana yüklenici firma ve kamu kurumlarımız ile ticari olmayan şartlarla dahi olsa paylaşmaktan çekinmiyoruz. Aksine, ulusal kabiliyet ve uluslararası rekabet gücümüze katkı sağlayabilmekten dolayı, mutluluk ve gurur duyuyoruz. Birlikten doğan gücümüzün, zamanında güven sunduğumuz firmaları ve maalesef göbekten bağlı oldukları ülkeleri ne seviyede rahatsız ettiğini, son dönemlerde sergiledikleri, kritik projelerdeki “engelleyici” tutum ve tavırlarından görmekteyiz.

Bu sakıncalı “engelleyici” tutumun, kritik projelerimizi aksatmaması için, yerli ürün kullanmaya ve böylece, yerli malını finanse ederek güçlendirmeye; bu fırsatla yerli sistemlerin kalitesini ve teknolojisini arttırmaya destek veren tüm kurum ve kuruluşların projelerinde; test sistemleri ve anahtar teslimi test tesisi kurucu firması olarak görev almaya ve en ekonomik; ancak yüksek kaliteli çözümü sunmaya hazır ve hazırlıklı olduğumuzu, bu vesileyle bildirmek isteriz.

 

Saygılarımızla,
Alptekin Erman

İTO Başkanı Sayın Şekib Avdagiç, THY Teknik Genel Müdür Danışmanı Sayın Halil Tokel, Saygıdeğer SAHA Yönetim Kurulu Üyeleri ve Değerli Büyüklerimizin Şahitliği ile Uluslararası Anlaşmalara İmza Attık.

SAHA EXPO’da dünya pazarlarına kapı aralandı

SAHA EXPO fuarına katılan yerli firmalar, ürünlerinin Malezya, Endonezya, Orta, Güney ve Kuzey Amerika bölgelerine satışına yönelik mutabakat anlaşmaları imzalandı.

SAHA EXPO'da dünya pazarlarına kapı aralandı

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) tarafından organize edilen SAHA EXPO 2018’de çok sayıda yerli firma, yurt dışı pazarlara açılma konusunda adım attı.

İstanbul Fuar Merkezi’nde 3 gün süren fuar, yerli ve yabancı firmalar ile savunma ve havacılık sanayisine ilgi duyanları bir araya getirdi.

Fuarda firmalar arasında çok sayıda iş görüşmesi yapıldı. Bu görüşmelerden somut iş birliklerine imza atılırken, ileriye dönük çalışmalara da zemin hazırlandı.

SAHA İstanbul Başkan Yardımcısı ve THY Teknik AŞ Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel’in verdiği bilgiye göre, fuara, yurt dışından aralarında Bangladeş, Malezya, Endonezya, Sudan, Ürdün, Libya, Ukrayna, Belarus ve Rusya’nın bulunduğu ülkelerden hükümet ve şirket düzeyinde 40’a yakın üst düzey karar verici katıldı.

Fuar kapsamında, uçak motorları ve dizel motorlar için test cihazları üreten Galen Teknoloji, ürünlerinin Malezya ve Endonezya’ya satışına yönelik anlaşma imzaladı.

Fuarda ayrıca Berdan Civata, Simerkom Elektrik, Koçak Petrol, Sadtek Elektronik, Yepsan Savunma ve Havacılık AŞ, 6gen Panel, Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler, ürünlerinin Orta, Güney ve Kuzey Amerika bölgelerine pazarlanmasına yönelik mutabakat anlaşmalarına imza attı.

Hedef çıtayı yükseltmek

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar da fuar kapsamında yerli ve milli savunma sanayisinin inşası ve yerliliğin artırılmasına yönelik ana ve alt yükleniciler ile KOBİ’ler arasında önemli görüşmeler gerçekleştirildiğini söyledi.

Yerli firmaların ürün ve kabiliyetlerini ortaya koyduğunu vurgulayan Bayraktar, fuar kapsamında yurt içinde yeni iş birliklerine, yurt dışında ise yeni pazarlara erişme konusunda ilerleme sağlandığını belirtti.

Bayraktar, SAHA EXPO’nun ilk kez düzenlenmesine karşın önemli bir başarı elde ettiğine değinerek, gelecek yıllarda çıtayı daha yükseklere çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.